Школа без насиља

На јавни конкурс УНИЦЕФ-а наша школа се јавила са свом потребном документацијом и одабрана је међу 128 школа Србије (само 3 школе из Ниша), да учествује у великом пројекту ''Школе без насиља''. Пројекат се реализује у сарадњи са Министарством здравља, Министарством просвете и спорта, Министарством за рад, запошљавање и социјалну политику, Саветом за права детета и Заводом за унапређивање образовања и васпитања. Системска подршка пројекту је и Национални план Акције за децу, чији је један од циљева, школа по мери детета као и заштита деце од злостављања и занемаривања.

Промотер кампање за овај пројекат је амбасадор УНИЦЕФ-а за Србију – наш прослављени кошаркаш, Александар-Саша Ђорђевић. У току је и Национална кампања која промовише иницијативу за прикупљање средстава за наставак реализације и проширење пројекта на више школа.
 Тим школе је као завршну активност пројекта израдио стратегије екстерне и интерне мреже, које је усвојило Наставничко веће, а по којима ће се поступати у свим ситуацијама решавања проблема насиља у школи и поштовати сви принципи мрежног деловања.

Школски Тим пројекта чине:

1. Душица Тричковић – директор школе,
  2. Милка Крстић – психолог,
  3. Наташа Игњатовић – педагог,
  4. Станимир Станојевић – социјални радник,
  5. Десанка Нешић – професор математике,
  6. Сања Пешић - професор хемије,
  7. Иван Марковић – професор српског језика,
  8. Славица Стојановић – наставник разредне наставе,
  9. Данијела Тричковић – професор разредне наставе,
  10. Небојша Петровић – школски полицајац,
  11. Биљана Бранковић – представник Савета родитеља.

Од марта месеца 2006. годдине и до овог тренутка урађено је следеће: (погледати активности, време реализације и носиоце реализације у ходограму у прилогу). Ове школске године посебна пажња посвећена је едукацијама и раду са Вршњачким тимом (посебно обучени ученици кроз радионичарски рад и оспособљени за активно учешће у пројекту), као и деловању ''Форум театра'' (посебне, тзв. ''кратке форме'' одигравања животних ситуација са било којом врстом насиља, анализирање и понуда ненасилног решавања истих). Умрежавањем тема из Програма за медијацију и Ученичког парламента, посебна пажња ће и даље бити посвећена областима посредовања у сукобима, преговарањима, комуникацијским вештинама, асертивности, демократизацији односа у животу и раду школе... Наставиће се са спровођењем акција у оквиру Дечје недеље, у све спортске ваннаставне  активности, као и све хуманитарне активности на нивоу школе.

Тим школе је као завршну активност пројекта израдио стратегије ЕКСТЕРНЕ и ИНТЕРНЕ МРЕЖЕ које је усвојило Наставничко веће, а по којима ће се поступати приликом решавања свих ситуација насиља у школи и поштовати принципи мрежног деловања.
У току ове школске године одржана су два састанка са ментором на којима је попуњаван упитник о самовредновању и евалуацији пројекта, као и провера остварености пројектних задатака. Закључак је да је школа успешно реализовала све кораке (активности), што ће бити потврђено ПЛАКЕТОМ коју ће школа добити.